رجب شهرالله - آنجا که نام مهدی نیست , قرار نه , فرار باید کرد...

آنجا که نام مهدی نیست , قرار نه , فرار باید کرد...

قراره تو این وبلاگ هر کی که اهل دله, هر کی که درک میکنه این درد کهنه ی انتظارو و هر کی که میسوزه به غربت مولاش , سهم داشته باشه و تلنگری باشه واسه ظلمت زده هایی مثل من که تو سیر نزول از تاریخ انسانیتشون گسسته ان و این سایه ی پوچ پر خروش دنیا به بصیرت قلبشون مهر زده طوری که نمی بیند اونچه ولی بر حق خدا می بینه و نمی شنوند آنچه را که او می شنود...

رجب شهرالله
نویسنده : فاطمه صارمی - ساعت ٥:٠٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٩ تیر ۱۳۸٩
 

رجب، ماه خدا و ولایت

ماه رجب، ماه ولایت است و ولایت، همان جلوه‌ی خدا در حرکت از وجه‌الخلقی به وجه‌اللّهی است. یعنی اگر رسالت، چهره‌ی خدا در نزول و حرکت حقایق از او به سوی وجه‌الخلقی است، ولایت، حرکت از وجه‌الخلقی به سوی خداست. بر این اساس در رجب، ماه خدا و ولایت، یکی می‌شود.

ولایت، ظرف مشیّت خداست و خداوند، انسان کامل را برای ما، همچون باغبانی قرار داده که به وسیله‌ی او همه‌ی استعدادهای وجودی‌مان به ثمر رسد. پس ولایت که امروز در جلوه‌ی امام زمان-علیه‌السلام- تجلّی پیدا می‌کند، چهره‌ی تعیّن‌یافته‌ی تمام استعدادها و خودِ برین ماست.

همان گونه که خودِ برین و عالیِ همه‌ی دانه‌های پرتقال، میوه‌ی پرتقال است، خود برین تک‌تک انسان‌ها نیز حضرت صاحب‌الأمر است. او خودِ خداییِ ما یا همان عین‌الإنسان است، که ماه رجب، شرایط مناسب وصل به اوست و در گرو این وصل است که می‌توانیم در گروه رجبیّون قرار گیریم.

عین‌الإنسان یا انسان کامل، آماده‌ی پرورش دادن وجود انسان‌ها و وجین کردن علف‌های هرزه از وجودشان است و چون ماه رجب، ماه ولایت است، زمینه‌ی اتصال وجودی به انسان کامل و در نتیجه پرورش ابعاد انسانی، مهیّاتر از همیشه است.

از این رو صاحب "المراقبات" می‌فرماید: از آنجا که اتصال به خدا، بدون ولایت ممکن نیست، ماه رجب را ماه امیرالمؤمنین-علیه‌السلام- هم عنوان کرده‌اند.

هر اسمی از اسماء الهی، در جهان هستی، مسمّایی می‌خواهد و اسم الله -که اسم جامع خداوند است- نیز مظهری می‌طلبد. مظهر این اسم، انسان کامل است؛ زیرا او آیینه‌ی اتمّ و اکمل صفات الهی است و هیچ اسمی از اسماء خداوند نیست که در او به عینیت نرسیده باشد. پس وقتی می‌گوییم رجب، "شهر الله" است، یعنی ماهِ الله یا به عبارتی ماه انسان کامل و ولایت است؛ ماه علی و اولاد او-علیهم‌‌السلام-.

 

 


 
comment نظرات ()
 
 
Design : LearningBet