رجب شهر الله

البته باید توفیق انجام عمل را به ما بدهند. ولی توفیق را هم به کسی می‌دهند که طالب حقیقی باشد و بینشش، بینش وجودی بوده، هیچ توجهی به شرایط خارجی نداشته باشد؛ یعنی آسانی، سختی، درستی و غلطی عالم خارج و نظرات اشخاص بر او اثر نگذارد. چه، اگر به قدر تار مویی شرایط خارجی، توجه ما را به خود جلب کند، توفیق از ما سلب خواهد شد. باید مطلقاً، آن طرف را نگاه کنیم و نظرمان به درون باشد؛ در این صورت، خودشان توفیق می‌دهند. اصلاً یک کلام، خودشان کار می‌کنند.

همین که ما را زنده نگه داشته‌اند تا ماه رجب را درک کنیم، خود، توفیق بزرگی است. چه توفیقی بالاتر از اینکه خورشید بیاید و به مرده‌ای که منجمد شده و لحظات و نفس‌های آخر عمرش را می‌گذراند، جان تازه‌ای بخشد؟! چه توفیقی بالاتر از اینکه بر مرده‌ای که از شدّت انجماد، نفَسش بالا نمی‌آید، دم مسیحایی بدمد؟!

ماه رجب چنین اثری دارد. گویی ما را در حال سکرات، در معرض دم مسیحایی این ماه قرار داده‌اند؛ ولی اگر به حقیقت آن توجه نکنیم و شکر این نعمت را به جا نیاوریم، "لأزیدنّکم"[1] در پی نخواهد داشت.

شکر اینکه ما در ماه رجب زنده‌ایم، خود، برکات بیشترِ "لأزیدنّکم" را به دنبال می‌آورد؛ ولی درک نکردن این توفیق، که مثلاً بگوییم: "ماه رجبی دیگر هم آمد، إن‌شاءالله اگر موقعیت، مناسب باشد، دنبال اعمالش خواهم بود"، باب فیض الهی را بر ما می‌بندد.

خیلی دقت کنید! ماه رمضان "ضیافة الله" است و خداوند در این ماه, سفره‌اش را باز کرده و همه‌ی بندگانش را به این ضیافت دعوت کرده است، تا هر کس می‌خواهد بخورد, بخورد و هر کس نمی‌خواهد, نخورد! اگر بخورد، او را می‌برد و اگر نخورد, نمی‌برد؛ولی در ماه رجب، اگر بخوری, دهری می‌برد! در ماه مبارک, اگر بخوری، می‌برد ولی دهری نمی‌برد؛ در حد همان زمان, اجرش را به تو می‌دهند. "ضیافةالله" است. سفره‌اش را باز کرده و همه را هم دعوت کرده است.  اگر روزه‌اش را بگیری، در سفره‌ی حضرت حق‌تعالی وارد می‌شوی و بهره‌اش را می‌بری، ولی دهری نیست؛ یعنی یک عمل زمانی‌ات را, سالیان سال برکت نمی‌دهد؛ ولی در ماه رجب پرورش خدا به گونه‌ای دیگر است.

گفت پیغمبر نفحت‌های حق
 

اندرین ایام می‌آید سبق
 

گوش هوش دارید این اوقات را

در ربائید این چنین نفحات را

نفحه‌ای آمد شما را دید و رفت

هرکه‌رامی‌خواست‌جان‌بخشیدورفت

نفحه‌ای دیگر رسید آگاه باش

 

تا از این هم وا نمانی خواجه تاش
 


[1]- اشاره به آیه‌ی 7، سوره‌ی ابراهیم: "لئن شکَرتم لأزیدنّکم"

/ 4 نظر / 18 بازدید
sun

وبلاگ خوبی دارید موفق باشید و مطلب هم زیباست خوشحال می شم که به وبلاک من یک سر بزنید من وبلاگ حقوقی اما شعر هم می گم . منتظرتون هستم . که مایل بودید تبادل لینک کنیم خوشحال می شم http://sun1360.persianblog.ir/ امیدورام یکبار هم شد وبلاگ من بیند

پارمیس

غافلیم و در غفلت خود گمیم...

سلام

[ماچ]

سلام

چقدر قشنگ و چقدر سخت و چقدر .... مگه اینکه خدا کمک کنه و گرنه این منی که من میبینم حالا حالا ها .... [ماچ]