شب قدر شب طلب...

خداوند، ما را بی‌توقّع و بدون ‌نیاز، از روی کرم خود و بی آنکه استحقاقی داشته باشیم، پرورش داده است؛ ولی ما به نیستی و ظلمت تن داده‌ایم و به هلاکت خویش قانع شده‌ایم! چرا در برابر مصیبت عظمای وجودمان، که دوری از خود، خدا، وجود، غایت و کمالمان است، این قدر صبور شده‌ایم؟! این درد بی‌درمان قلب، با عزم و اراده‌ای‌ قوی درمان می‌شود. ممثّل کنید خدایی را که وقتی ما به او پشت می‌کردیم، به دنبالمان می‌آمد؛ به او ستم می‌کردیم و او با فضل خود ما را می‌پوشاند؛ ما در آغوش بیگانه، به او خیانت می‌کردیم و او ما را به آغوش خود فرا می‌خواند!

شب قدر، شب ظهور این ربّ کریم است؛ شب کرامت مولا. نباید سستی و کاهلی کرد و از عظمت این شب، ساده گذشت؛ «گر گدا گاهل بود، تقصیر صاحبخانه چیست؟!»

یکی از وجوه تسمیه و معانی لیلة‌القدر، این است که قدر لیله را بدانیم. ارزش این شب، به خدای کریمی است که با کرامتش ربوبیّت می کند. تصور کنید آن وجودی را که با تمام قدرت و بی‌نیازی‌اش، برای رفع نیاز بنده‌ی ضعیف، این قدر پایین می‌آید!

حضرت علی7در ادامه‌ی این خطبه می‌فرماید:

"و تو چه بی‌مقدار و ناتوانی که بر عصیان او گستاخی! حال آنکه در پناه ستر و پوشش او آرمیده‌ای و در وسعت فضلش می‌گردی. پس نه فضل خود را از تو دریغ کرد و نه پرده از گناهانت برداشت؛ بلکه حتی به قدر چشم بر هم زدنی از نعمتی که بر تو ارزانی می‌دارد، پرده‌ای که بر گناه تو می‌کشد و یا بلایی که از تو می‌گرداند، بی‌بهره نبوده‌ای. پس چه گمانی به او داری، اگر فرمانش بری؟!"

فکرش را بکن، اگر در خدمت او باشی و در میدان طاعتش به سر بری، با تو چه خواهد کرد! به حق که از زیبایی او متحیّر می‌شوی!

در این شب، از خداوند طلب انسانیّت کن و فعال شدن سرّ، روح، خفی و اخفایت را از او بخواه، تا آن وجود ابدی‌ات، فعّال و چشم دل و روح و سرّت باز شود و بتوانی در پیشگاه امام خود، حضور پیدا کنی و زیبایی‌های خداوند را نه در آیینه‌ی وجود خود -که آن را کدر و سیاه کرده‌ای- بلکه در آیینه‌ی زلال و صاف مهدوی و علوی ببینی.


/ 2 نظر / 16 بازدید
گورخربالدار

میلاد با سعادت حضرت مهدی (عج) بر شما مبارک باد[گل][قلب][ماچ]

پارمیس

امیدوارم همه از این شب عظیم بهره برده باشیم. ان شاءالله